Rolety

Zalety rolet zewnętrznych

Izolacja

Rolety zewnętrzne przede wszystkim zwiększają izolacyjność okien. Poprzez ocieplany pancerz i powstałej pomiędzy oknem, a roletą przestrzeni wyraźnie poprawia się termika całego budynku, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Roleta poprawia też izolacyjność akustyczną okien oraz odporność na obciążenie wiatrem i wodoszczelność okien.

Komfort

Roleta chroni nas również latem, przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń poprawiając komfort termiczny pomieszczeń. Roleta zapewnia domownikom intymność, chroniąc przed wzrokiem innych osób.

Bezpieczeństwo

Stosując dodatkowe wieszaki blokujące lub wzmocnioną listwę dolną z pewnością utrudnimy potencjalnemu złodziejowi włamanie. Rolety wyposażone w sterowanie radiowe lub zintegrowane z systemem alarmowym z powodzeniem imitują obecność domowników.

Z czego składa się roleta?

Pancerz

Głównym elementem tego rodzaju przesłony zewnętrznej jest pancerz, zbudowany z tzw. lameli (piór). Lamele wykonane są z cieniutkiej blachy aluminiowej wypełnionej wewnątrz pianką, zapewniającą odpowiednie właściwości izolujące. Zazwyczaj lamele mają ok 39 mm wysokości, ale stosuje się również wyższe lamele – do szerokich rolet. . Listwa końcowa po zwinięciu pancerza pozostaje widoczna.

Prowadnice

Prowadnice rolet zewnętrznych wykonane są z aluminium lub PCV. To własnie w nich porusza się pancerz. Prowadnice najczęściej przykręcane są bezpośrednio do ramy okiennej, więc ważne jest, aby były w kolorze stolarki okiennej. Kolor prowadnic może być malowany na dowolny kolor z palety RAL lub naniesiony w formie okleiny drewnopodobnej.

Skrzynka

W skrzynce znajduje się cały mechanizm opuszczania pancerza. To od skrzynki zależy tzw. typ rolet. Wyróżnia się aluminiowe skrzynki natynkowe z widoczną od czoła klapą rewizyjną oraz skrzynki podtynkowe do schowania w ociepleniu z klapą rewizyjną od spodu skrzynki. Są też skrzynki rolet integrowanych razem z oknem – wykonane z PCV – takie skrzynki mają rewizję dolną lub czołową do wyboru. Wspomniana klapa rewizyjna to element maskujący, za pomocą którego serwisant ma możliwość inspekcji napędu rolety.

Napęd i sterowanie

Rolety do nowych domów najczęściej wyposażone są w napędy elektryczne, sterowane za pomocą przycisku góra/dół, pilota radiowego lub sterowania domu inteligentnego . Można też roletę obsługiwać ręcznie za pomocą zwijanego paska, bądź mechanizmu korbowego.

Rolety podtynkowe

Rolety podtynkowe to najczęściej wybierane rozwiązanie do nowo budowanego obiektu. Dobra izolacja termiczna i estetyka takiego rozwiązania to główne zalety tego typu rolety. Widocznymi elementami takiego systemu są prowadnice, listwa końcowa, klapa rewizyjna i oczywiście pancerz. Aby móc zamontować takie osłony w swoim domu na etapie budowy należy przewidzieć odpowiednie cofnięcie nadproży lub odpowiednio grube ocieplenie budynku aby skrzynka mogła zostać schowana w warstwie izolacji. Przekrój przez zamontowaną roletę podtynkową przedstawia schemat.

Kluczowym elementem dla dobrej izolacji jest wykonanie ocieplenia pomiędzy skrzynką, a nadprożem. Temperatura wewnątrz skrzynki jest równa temperaturze na zewnątrz. Brak izolacji w tym miejscu będzie skutkował przemarzaniem nadproża, czyli powstanie mostek termiczny.

Rolety natynkowe (rolety elewacyjne)

Czyli osłony montowane na elewacji lub na oknie, których skrzynka nie jest zakryta. Klapa rewizyjna jest jednocześnie całym czołem skrzynki – występuje w wersji półokrągłej lub prostej. Rolety natynkowe warto wybrać kiedy decyzja o roletach została podjęta po wzniesieniu ścian, bez odpowiednio przygotowanych nadproży. Zamontowanie osłon na elewacji będzie dobrym rozwiązaniem pod względem izolacyjności (montaż rolet nie tworzy mostka termicznego) Sposób zamontowania rolety elewacyjnej we wnęce okiennej prezentuje poniższy schemat:

Rolety integrowanie z oknem

Charakteryzują się tym, że skrzynka jest przykręcana do okien od góry i razem z oknem montowana w świetle otworu. Rolety integrowane pomniejszają okno o wysokość skrzynki ( 165mm, 205mm lub 245mm). Zazwyczaj projektanci powiększają wysokość otworu w projekcie o wysokość skrzynek, żeby okna pozostały w standardowych wymiarach. Takie osłony mogą być w całości zabudowane (klapa rewizyjna dolna) . Rolety integrowane z oknem można zabudować na kilka sposobów:

Sposoby zabudowania rolety zintegrowanej z oknem